Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/modulesanywhere/helper.php on line 387
Dentystki.com - Protezy zębowe

Protezy zębowe

Jeżeli doszło do utraty zębów konieczne jest ich uzupełnienie. Każda nawet pojedyncza luka stwarza, bowiem zagrożenie dla sąsiadujących z nią zębów. Mają one tendencję do pochylania się, a nawet przesuwania w kierunku wolnej przestrzeni. Ząb przeciwstawny wysuwa się z zębodołu, staje się "dłuższy", a to z biegiem czasu może doprowadzić do jego utraty. Protezy stomatologiczne odtwarzają zniszczone części zęba lub zębów i upośledzone funkcje jamy ustnej (żucie, mowa, estetyka).

W ciągu ostatnich dziesięcioleci protetyka osiągnęła bardzo wysoki poziom. Nie może być on jednak usprawiedliwieniem dla zaniechania leczenia, a w konsekwencji usuwania zębów. Należy pamiętać, że proteza jest i bez względu na postęp technologiczny pozostanie ciałem obcym w jamie ustnej. Można się do niej przyzwyczaić, ale nie wolno zapominać, że należy ją czyścić jak własne zęby. Wprawdzie nie boli, ale często nieprawidłowo wykonana jest przyczyną zaburzeń czynnościowych prowadzących do zmian w przyzębiu i stawach skroniowo - żuchwowych. Jeszcze jedno, proteza nie jest wieczna i po pewnym czasie wymaga wymiany na nową.

Więcej…

  • Wkłady koronowe

Wkładami koronowymi uzupełnia się twarde tkanki korony zęba utracone lub uszkodzone w takim stopniu, że niemożliwa jest trwała odbudowa metodami zachowawczymi, czyli przez wykonanie wypełnienia. Wkłady najczęściej wykonuje się z porcelany, nowoczesnych materiałów złożonych odpowiadających jakości ceramice, stopów złota.

  • Wkłady koronowo-korzeniowe

Są to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku znacznego stopnia uszkodzenia lub całkowitego uszkodzenia koron zębów własnych. Warunkiem kwalifikacji zęba do wkładu koronowo-korzeniowego powinien być prawidłowo przeleczony kanał korzenia bez patologicznych zmian przy Wkłady koronowo-korzeniowe służą najczęściej jako umocowanie korony protetycznej pojedynczej lub będącej filarem mostu protetycznego.

  • Korony protetyczne

Korony protetyczne są trwale osadzone na oszlifowanych wcześniej zębach żywych lub martwych. Mają one zastosowanie w przypadkach znacznego, nie dającego się odbudować za pomocą materiałów do wypełnień, zniszczenia części koronowej zęba. Często służą też do poprawy estetyki, przebudowy zwarcia, a także do lepszego utrzymania w jamie ustnej protez ruchomych. Są najbardziej rozpowszechnionym elementem mocującym mosty. Korona może być wykonana z porcelany, metalu lub akrylu.

  • Mosty

Most to stała proteza uzupełniająca brak od jednego do kilku zębów. Most zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach, którymi są naturalne zęby (korzenie) otaczające lukę lub implanty. Zęby filarowe zostają najpierw oszlifowane, a następnie na nich osadza się elementy mocujące - wkłady koronowe, koronowo - korzeniowe lub korony. Most jest przycementowany do zębów i nie można go samemu wyjąć z jamy ustnej.

Więcej…

Proteza ruchoma to uzupełnienie stomatologiczne ruchome, czyli takie, które pacjent sam może wyjąć i założyć do jamy ustnej. Umocowana jest najczęściej na zebach za pomocą klamer. Może być wykonana z różnego materiału - protezy akrylowe, metalowe, acetalowe. Protezy ruchome mogą też być bezklamrowe. Wówczas zamiast widocznych klamer posiadają elementy precyzyjne, niewidoczne dla otoczenia, które pewnie umocowują protezę w jamie ustnej. Mocowanie takie może być w postaci np. zamków, zatrzasków, teleskopów.

Protezy szkieletowe wykonuje się je przy brakach zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Główną ich częścią jest metalowy szkielet zaopatrzony w klamry, które utrzymują protezę na podłożu. Część metalowa jest na tyle cienka i zredukowana, iż prawie wcale nie przeszkadza użytkującemu.

Innym rodzajem protez ruchomych są protezy nakładowe oraz częściowe lub całkowite protezy osiadające. Główną wadą tych ostatnich jest mniejsze przyleganie do podłoża, a tym samym gorsze umocowanie w jamie ustnej. Niestety w przypadku bezzębia alternatywą dla niej są tylko kosztowne implanty.

Wskazówki dotyczące używania protez zębowych:

  • Przy manipulacjach protezami należy stanąć nad złożonym ręcznikiem lub umywalką z wodą. Protezy są delikatne i mogą pęknąć w przypadku upuszczenia.
  • Nie należy dopuszczać do wyschnięcia protez. W czasie, gdy protezy nie są używane, należy umieścić je w roztworze czyszczącym do protez lub w czystej wodzie. Nigdy nie należy używać gorącej wody, gdyż może ona spowodować zniekształcenie protezy.

Więcej…

  • Ile czasu może trwać przyzwyczajanie się do protezy?

Nowa proteza może powodować dziwne uczucie lub dyskomfort przez pierwszych kilka tygodni lub nawet miesięcy. Nierzadko występuje niewielkie podrażnienie lub bolesność. W przypadku podrażnienia śluzówki należy skontaktować się z dentystą.

  • Jak czyścić protezę ruchomą?

Przede wszystkim należy wyrobić sobie nawyk czyszczenia uzupełnień protetycznych po każdym posiłku. Najlepiej, jeżeli proteza jest myta szczoteczką i pastą. Do usuwania płytki protez można też stosować enzymatyczne środki czyszczące. W ciągu dnia, gdy nie ma możliwości skorzystania z tych środków, konieczne jest przynajmniej dokładne przepłukanie protezy pod strumieniem bieżącej wody.

Ruchome uzupełnienia protetyczne powinny być wyjmowane na noc. Według polskich specjalistów, po oczyszczeniu protezy powinny być przechowywane na sucho. Proteza przed założeniem powinna być dokładnie wymyta i wypłukana.

Więcej…

Szybki Kontakt

map_gab1
ul. Leg. Dąbrowskiego 13/1

Rejestracja telefoniczna:
A. Hajok-Utracka: 601 871 930
M. Bloch: 501 284 707

map_gab2
ul. Pow. Wielkopolskich 66/68
I piętro, pokój 124

Rejestracja telefoniczna:
A. Hajok-Utracka: 601 871 930
M. Bloch: 501 284 707
P. Bukowski
rejestracja NFZ: 91 482 24 52

Więcej...

Na Stronie

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
vita 3M_ESPE_logo Septodont
densply gaba dmg kerr voco ivoclar